SFR01MZPF10R0
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Part Number:
SFR01MZPF10R0
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 10 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
10 Ohms
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%