SDR03EZPJ101
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Part Number:
SDR03EZPJ101
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 100 OHM 5% 0.3W 0603
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.3W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
100 Ohms
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%