Y16292K50000T9R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Part Number:
Y16292K50000T9R
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 2.5KOHM 0.01% 1/10W 0805
In Stock:
317
Manufacturer :
VPG Foil Resistors
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.64mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
2.5 kOhms
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Tolerance :
±0.01%