PMR100HZPFU10L0
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Part Number:
PMR100HZPFU10L0
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 0.01 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Height - Seated (Max) :
0.019" (0.47mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
10 mOhms
Size / Dimension :
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Supplier Device Package :
2512
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%