RL1220S-1R0-F
Manufacturer:
Susumu
Part Number:
RL1220S-1R0-F
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 1 OHM 1% 1/3W 0805
Manufacturer :
Susumu
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
1 Ohms
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Tolerance :
±1%