PWR4413CR100F
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PWR4413CR100F
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 0.1 OHM 1% 3W RADIAL
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 325°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
3W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
100 mOhms
Size / Dimension :
0.600" L x 0.157" W (15.24mm x 4.00mm)
Supplier Device Package :
Radial Lead
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±1%