PWR4522AS15R0JA
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PWR4522AS15R0JA
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 15 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
3W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
15 Ohms
Size / Dimension :
0.217" Dia x 0.453" L (5.50mm x 11.50mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Tolerance :
±5%