PWR4412-2SBR0100J
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PWR4412-2SBR0100J
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 0.01 OHM 5% 1W RADIAL
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.300" (7.62mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 270°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 mOhms
Size / Dimension :
0.450" L x 0.189" W (11.43mm x 4.80mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±5%