PWR247T-100-20R0F
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PWR247T-100-20R0F
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 20 OHM 1% 100W TO247
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.50mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-247-2
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Resistance :
20 Ohms
Size / Dimension :
0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Supplier Device Package :
TO-247
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%