QCCF251Q120F1GV002T
Manufacturer:
Johanson Technology
Part Number:
QCCF251Q120F1GV002T
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
HIGH-Q MLC CAPACITOR, C-SERIES,
Manufacturer :
Johanson Technology
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Automotive
Capacitance :
12 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.024" (0.61mm)
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
250V