RC1/4622JTD
Manufacturer:
Kamaya
Part Number:
RC1/4622JTD
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 6.2K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Kamaya
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Composition
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
6.2 kOhms
Size / Dimension :
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%