ERD-S1TJ100V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ERD-S1TJ100V
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 10 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 Ohms
Size / Dimension :
0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
-150/ -350ppm/°C
Tolerance :
±5%