ERG-5SJ242
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ERG-5SJ242
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 2.4K OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
2.4 kOhms
Size / Dimension :
0.315" Dia x 0.945" L (8.00mm x 24.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%