ERG-3SJ203V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ERG-3SJ203V
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 20K OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
3W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
20 kOhms
Size / Dimension :
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%