ERG-2SG561V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ERG-2SG561V
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 560 OHM 2% 2W AXIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
560 Ohms
Size / Dimension :
0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±2%