ERQ-14AJ100W
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ERQ-14AJ100W
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 10 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-30°C ~ 130°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 Ohms
Size / Dimension :
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±5%