PR1-220-JTW
Manufacturer:
RCD Components
Part Number:
PR1-220-JTW
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 22 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
RCD Components
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
High Voltage, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
22 Ohms
Size / Dimension :
0.225" Dia x 0.598" L (5.72mm x 15.20mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%