RSF2B-162-JTW
Manufacturer:
RCD Components
Part Number:
RSF2B-162-JTW
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 1.6K OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
RCD Components
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 235°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
3W
Product Status :
Active
Resistance :
1.6 kOhms
Size / Dimension :
0.213" Dia x 0.591" L (5.40mm x 15.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%