GP55-5231-FBW
Manufacturer:
RCD Components
Part Number:
GP55-5231-FBW
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 5.23K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
RCD Components
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 160°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
5.23 kOhms
Size / Dimension :
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Tolerance :
±1%