160-150-JTW
Manufacturer:
RCD Components
Part Number:
160-150-JTW
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 15 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
RCD Components
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 350°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Resistance :
15 Ohms
Size / Dimension :
0.312" Dia x 0.874" L (7.92mm x 22.20mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Tolerance :
±5%