PR2-820-JBW
Manufacturer:
RCD Components
Part Number:
PR2-820-JBW
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 82 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
RCD Components
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
High Voltage, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance :
82 Ohms
Size / Dimension :
0.312" Dia x 0.874" L (7.92mm x 22.20mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%