RSF1A-1R8-JTW
Manufacturer:
RCD Components
Part Number:
RSF1A-1R8-JTW
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 1.8 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
RCD Components
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 235°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
1.8 Ohms
Size / Dimension :
0.134" Dia x 0.354" L (3.40mm x 9.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%