125-R12-JTW
Manufacturer:
RCD Components
Part Number:
125-R12-JTW
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 0.12 OHM 5% 1.5W AXIAL
Manufacturer :
RCD Components
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 350°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1.5W
Product Status :
Active
Resistance :
120 mOhms
Size / Dimension :
0.096" Dia x 0.385" L (2.44mm x 9.78mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%