UB3C-910RF8
Manufacturer:
Riedon
Part Number:
UB3C-910RF8
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 910 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer :
Riedon
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
3W
Product Status :
Active
Resistance :
910 Ohms
Size / Dimension :
0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%