MSR5-0R04F1
Manufacturer:
Riedon
Part Number:
MSR5-0R04F1
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 0.04 OHM 1% 5W RADIAL
Manufacturer :
Riedon
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Height - Seated (Max) :
1.000" (25.40mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 275°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Resistance :
40 mOhms
Size / Dimension :
0.799" L x 0.067" W (20.30mm x 1.70mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%