UB5C-12RF8
Manufacturer:
Riedon
Part Number:
UB5C-12RF8
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 12 OHM 1% 5W AXIAL
Manufacturer :
Riedon
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Resistance :
12 Ohms
Size / Dimension :
0.250" Dia x 0.500" L (6.40mm x 12.70mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%