UXB02070G1002BCU00
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
UXB02070G1002BCU00
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 10K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-20°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
0.098" Dia x 0.248" L (2.50mm x 6.30mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.1%