HPC5C472M
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Part Number:
HPC5C472M
Category:
Through Hole Resistors
Description:
LEADED RESISTOR CERAMIC ANTI PUL
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Ceramic
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Resistance :
4.7 kOhms
Size / Dimension :
0.311" Dia x 1.752" L (7.90mm x 44.50mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
-900/ -1900ppm/°C
Tolerance :
±20%