CW0011R000JE12HS
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
CW0011R000JE12HS
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 1 OHM 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 350°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Resistance :
1 Ohms
Size / Dimension :
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±5%