TK233-20.0K-0.1%-10PPM
Manufacturer:
Caddock Electronics, Inc.
Part Number:
TK233-20.0K-0.1%-10PPM
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 20K OHM 0.1% 0.3W RADIAL
Manufacturer :
Caddock Electronics, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.300" (7.63mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
0.3W
Product Status :
Active
Resistance :
20 kOhms
Size / Dimension :
0.290" L x 0.095" W (7.37mm x 2.41mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.1%