MF1/2W2K2FT
Manufacturer:
Lumimax Optoelectronics Technology
Part Number:
MF1/2W2K2FT
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 2.2K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
2.2 kOhms
Size / Dimension :
0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%