MF1/8W10KFTB
Manufacturer:
Lumimax Optoelectronics Technology
Part Number:
MF1/8W10KFTB
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 10K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%