Y005890R0000B29L
Part Number:
Y005890R0000B29L
Description:
RES 90 OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.3W
Resistance :
90 Ohms
Size / Dimension :
0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
Tolerance :
±0.1%