Y0012306R000A0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Part Number:
Y0012306R000A0L
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 306 OHM 1.5W 0.05% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil Resistors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.49mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
1.5W
Product Status :
Active
Resistance :
306 Ohms
Size / Dimension :
0.820" L x 0.160" W (20.83mm x 4.06mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Tolerance :
±0.05%