Y00581K00500T1L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Part Number:
Y00581K00500T1L
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 1.005K OHM 0.3W 0.01% AXIAL
Manufacturer :
VPG Foil Resistors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.3W
Product Status :
Active
Resistance :
1.005 kOhms
Size / Dimension :
0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
Tolerance :
±0.01%