Y00601K20000T19L
Part Number:
Y00601K20000T19L
Description:
RES 1.2K OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
1.2 kOhms
Size / Dimension :
0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
Tolerance :
±0.01%