Y0029600R000T19L
Part Number:
Y0029600R000T19L
Description:
RES 600 OHM 0.01% 2/3W AXIAL
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.667W, 2/3W
Resistance :
600 Ohms
Size / Dimension :
0.375" Dia x 0.750" L (9.53mm x 19.05mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
Tolerance :
±0.01%