Y118975K0000VR1R
Part Number:
Y118975K0000VR1R
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 75K OHM 0.005% 0.6W RADIAL
Category :
Through Hole Resistors
Failure Rate :
R (0.01%)
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.336" (8.53mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
0.6W
Resistance :
75 kOhms
Size / Dimension :
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Tolerance :
±0.005%