Y0025160R500V0L
Part Number:
Y0025160R500V0L
Description:
RES 160.5 OHM 1/2W 0.005% AXIAL
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Resistance :
160.5 Ohms
Size / Dimension :
0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Tolerance :
±0.005%