Y147950R0000F0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Part Number:
Y147950R0000F0L
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 50 OHM 10W 1% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil Resistors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.51mm)
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-204AA
Power (Watts) :
10W
Product Status :
Active
Resistance :
50 Ohms
Size / Dimension :
1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Tolerance :
±1%