Y172650R0000V9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Part Number:
Y172650R0000V9L
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 50 OHM 1W .005% AXIAL
Manufacturer :
VPG Foil Resistors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
50 Ohms
Size / Dimension :
0.500" Dia x 1.000" L (12.70mm x 25.40mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Tolerance :
±0.005%