Y010853K0516T9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Part Number:
Y010853K0516T9L
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 53.0516K OHM 0.01% 2W AXIAL
Manufacturer :
VPG Foil Resistors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance :
53.0516 kOhms
Size / Dimension :
0.500" Dia x 1.500" L (12.70mm x 38.10mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Tolerance :
±0.01%