CF1/2CT52R201J
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Part Number:
CF1/2CT52R201J
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 200 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
200 Ohms
Size / Dimension :
0.118" Dia x 0.335" L (3.00mm x 8.50mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
-450/ +350ppm/°C
Tolerance :
±5%