FM0204JT-52-12R
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
FM0204JT-52-12R
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 12 OHM 5% 0.4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.4W
Product Status :
Active
Resistance :
12 Ohms
Size / Dimension :
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±5%