CF1/4CT52R365J
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Part Number:
CF1/4CT52R365J
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 3.6M OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
3.6 MOhms
Size / Dimension :
0.091" Dia x 0.240" L (2.30mm x 6.10mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
0/ -1300ppm/°C
Tolerance :
±5%