CRP200JT-52-1R8AA
Manufacturer:
Vitrohm
Part Number:
CRP200JT-52-1R8AA
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 1.8 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
Vitrohm
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance :
1.8 Ohms
Size / Dimension :
0.157" Dia x 0.382" L (4.00mm x 9.70mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
-70/ +170ppm/°C
Tolerance :
±5%