Y09601R00000J9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Part Number:
Y09601R00000J9L
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 1 OHM 10W 5% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil Resistors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Power (Watts) :
10W
Product Status :
Active
Resistance :
1 Ohms
Size / Dimension :
1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Tolerance :
±5%