LTO030F5R000JTE3
Manufacturer:
Vishay / Sfernice
Part Number:
LTO030F5R000JTE3
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 5 OHM 30W 5% TO220
In Stock:
42
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.650" (16.50mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Power (Watts) :
30W
Product Status :
Active
Resistance :
5 Ohms
Size / Dimension :
0.409" L x 0.126" W (10.40mm x 3.20mm)
Supplier Device Package :
TO-220-2
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%