Y162210R0000A0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Part Number:
Y162210R0000A0L
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 10 OHM 8W 0.05% TO220-2
In Stock:
34
Manufacturer :
VPG Foil Resistors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.845" (21.46mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-2
Power (Watts) :
8W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Size / Dimension :
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Supplier Device Package :
TO-220
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Tolerance :
±0.05%