15FR010E
Manufacturer:
Ohmite
Part Number:
15FR010E
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 0.01 OHM 1% 5W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Resistance :
10 mOhms
Size / Dimension :
0.331" Dia x 0.937" L (8.40mm x 23.80mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%